IDDA

TJK at yarışı

kullanıcı(124) : şifre :   Üye Ol  Kayıp Şifre

 

HABERLER

FİKRET YÜZATLI KUŞUSUNDA KAZANA EL CONQUERADOR OLDUFİKRET YÜZATLI KUŞUSUNDA KAZANA EL CONQUERADOR OLDU
Tarih : 13.05.2014 05:30  - Benzer Haberleri Göster
Fikret Yüzatlı Koşusu’nda kazanan  EL CONQUERADOR oldu
11 Mayıs Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen ve son metreleri nefes kesen bir birincilik mücadelesine sahne olan Fikret Yüzatlı Koşusu’nu (Açık -  G3) Murat Kadaifçioğlu’nun EL CONQUERADOR (Okawango – Adhaaba / Dayjur) isimli safkanı, jokeyiHalis Karataş ile kazandı.
Kum (sentetik) pistte 1200 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen sprint yarışına bu yıl 4 ve yukarı yaşlı 6 safkan İngiliz atı katıldı. Birincilik ikramiyesi 126.000 TL olan koşuda ikinciliği GLENDOR (Sri Pekan-Dilara/Desert Style) elde ederken, ASTORYA (Sri Pekan-Melita/Tagula) üçüncü, YARAMAZ ÇOCUK (Perfect Storm-Angel Eyes/Always A Classic) da dördüncü oldu.
Kazanan EL CONQUERADOR için koşunun bitiriş derecesi 1.10.53 olurken, koşuda farklar Baş-1 Boy-1/2 Boy şeklinde oluştu.
20 Temmuz 2012 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı koşuyla yarış hayatına merhaba diyen EL CONQUERADOR, kariyerinin 19. startında başarılarına bir yenisini daha ekleyerek 8. birinciliğini elde etti. 4 yaşındaki al erkek safkan, son olarak 13 Nisan günü Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı çim pistte 1400 metre mesafeli Ali Doğan Ünlü Koşusu’nu (Açık – A3) jokey Gökhan Kocakaya idaresinde kazanma başarısı göstermişti.
 

Koşuyu kazanan atın sahibi Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kadaifçioğlu'na kupayı merhum Fikret Yüzatlı’nın torunu Feyyaz Yüzatlı verdi.
 
Şeref tribününde düzenlenen kupa törenine, Türkiye Jokey Kulübü Muhasip Üyesi Dr. Ender Aydıner, TJK Asli Üyesi ve aynı zamanda merhum Fikret Yüzatlı’nın oğlu Tulga Yüzatlı, Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyeleri Akgün Midillili ve Gülnur Gülerce ile Yüzatlı Ailesi de katıldılar.
         FİKRET YÜZATLI
Fikret Yüzatlı, 1896 yılında İstanbul'da doğdu. Devlet memurluğunun itibarlı bir meslek olduğunu düşünmesi ve atlara olan merakı sebebiyle Kuleli Askeri Lisesi'ne süvari olarak girdi. Orduya 1915 yılında katıldı. Kurtuluş Savaşı esnasında Filistin cephesinde, Enver Paşa umumi karargâhında süvari teğmen olarak görev aldı. İstiklal Savaşı’nda Fahrettin Altay Paşa komutasında savaştı. Dört defa gazi olan Yüzatlı, İzmir'in kurtuluşunda şehre ilk giren subaylardan biri oldu. Savaşlar esnasında 1. süvari tümeni, 14. süvari alayı, 2. bölük komutanlığında teğmen ve üst teğmen olarak görev yaptı. Başarılarından dolayı İstiklal Madalyası aldı. Lefke katliamında ve 2. İnönü muharebelerinde çok ağır şekilde yaralandı. İzmir'e ilk ulaşan süvarilerimizden bir tanesi oldu ve bu başarılarından dolayı Kurtuluş Savaşı'nın akabinde İsmet Paşa'nın yaverliğine getirildi. Bu görevinden sonra İsmet Paşa'nın isteği üzerine Cumhuriyet Halk Partisine katıldı ve 1944 – 1950 yıllarında 7. ve 8. dönem Giresun milletvekilliği yaptı. Parlamento hayatı sonrasında ticarete atıldı ve Ömür Şirketler Grubu’nu kurdu. Atlara olan sevgisi nedeniyle Türkiye'de modern yarışçılığın ilk temsilcilerinden olan Yüzatlı, Türkiye Jokey Kulübü’nde 2 dönem başkanlık yaptı. At yetiştiriciliğine başladığı yıllarda Yarış ve Islah Encümenliği’nde de görev yapan Yüzatlı, aynı zamanda Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği’nin kurucuları arasındadır.
1968 senesinde İstanbul'da vefat eden Fikret Yüzatlı’yı anısına düzenlenen bu koşu vesilesi ile kendisini bir kez daha saygı ve rahmet ile anıyoruz.


YORUMLAR

TJK HABERLER IDDAA HABERLERİ
TJK HABERLER IDDAA HABERLER


Copright (c) 2012

Hangisi yener? Gerçek istatistiklerle at yarışı ve idda tahmini
 IDDA,TJK,ALTILI GANYAN,KOŞU ŞARTLARI,TJK WEBTV,HAFTALIK BÜLTEN,ALTILI SONUÇLARI,IDDA TJK HABERLERI,HAFTANIN MAÇLARI,TARAFTAR ANKETİ,MAÇ ORANLARI,MAÇ SONUÇLARI,SPOR HABERLERİ,IDDA HABERLERİ,GÜNLÜK ALTILI,GÜNLÜK MAÇ YORUMLARI,BAHİS ORANLARI,IDDAASOHBET, TJKFORUM,ALTILIFORUM,IDDAAFORUM,IDDAA CHAT,ALTILI GANYANCHAT,SPORTOTO,JOKEYLER,ATLAR,HANGISI YENER,CANLI MAÇ İZLE,CANLI MAÇ YAYINI

Batak Oyna Okey Oyna KameralıChat Ödev sitesi

İletişim